email: jozefkovac68@gmail.com
Oddiel KARATE MTK TATRAN ŽARNOVICA
Výsledky zo súťaží:

1.kolo Slovenský Pohár detí a žiakov v karate, Trenčín 16.2.2020

Zúčastnili sa ho aj pretekári Oddielu karate MTK Tatran Žarnovica a to menovite : Vladimír Daniš, Sofia Karakačanová, Lukáš Sekula a Šimon Sekula. Každý pretekár nastúpil v kategórii kata (súborné cvičenie) a taktiež kumite (športový zápas). V kategorii kata sa našim pretekárom nedarilo. Nedokázali sa uvoľniť a sústrediť len na predvedenie bojových a obranných techník čo ich stálo umiestnenie. V kumite Sofia vyhrala prvý zápas no v druhom bola nepozorná a súperka využila jej chybu vo svoj prospech. Lukáš Sekula vyhral prvý zápas aj, keď bol dosť strnulí. V ďalšom zápase už bol sústredený a s technickou prevahou vyhral. Postúpil do finále, kde sa už vopred uspokojil s druhým miestom a jeho aktivita v zápase upadla. Vybojoval krásne druhé miesto v kategórii Kumite chlapci 6 - 7 rokov nad 30 kg. Nedá mi znovu pripomenúť, že mal na to, aby získal prvé miesto. Je to o psychickom stave mladého pretekára, ktorý  musí získať skúsenosti, zvládnuť napätie a trému, ktorú prináša zápas v preplnenej športovej hale. Vladko Daniš a Šimon Sekula nastúpili v spoločnej kategórii kumite mladší žiaci 8 - 9 rokov nad 34 kg. Obidvaja prehrali hneď prvý zápas a súperi ich nepotiahli ani do repasáže. Ich zápasy neboli zlé no na výhru to nestačilo. Ak by som mal hodnotiť našich pretekárov musím priznať, že som s ich výkonmi spokojný. Každý sa snažil bojovať. Môj názor je, že nemôže každý vyhrať, ale ak vidím, že môj pretekár bojuje a snaží sa  som spokojný. To ostatné príde časom.

2. ročník vianočného turnaja karate, Kanianka 14.12.2019
Mestský telovýchovný klub Tatran Žarnovica oddiel karate. Náročná sezóna našich karatistov v roku 2019 v klubových, pohárových a majstrovských súťaží v bojovnom nasadení dospela k svojmu záveru. Po nahustenom programe súťaží slovenského zväzu karate, ktorého sme sa zúčastnili v rozsahu našich možností , sme sa zúčastnili 2. ročníka vianočného turnaja karate klubu Kanianka 14.12.2019. Organizátor pripravil podujatie v nasledujúcich disciplínach:
1.    Agility - je to alternatíva prekážkovej technickej dráhy.
2.    Kihon ido - prevedenie techník karate v pohybe.
3.    Kata - súborné cvičenia - forma tie§ového boja.
4.    Kumite - športový zápas.
Naši pretekári Karakačanova Sofia, Sekula Šimon, Sekula Lukáš, Daniš Vladimír sa zúčastnili všetkých disciplín ako skúsenejší pretekári. Nemčoková Katarína ako absolútny nováčik vo dvoch disciplínach a Lukáš Cabánek v jednej disciplíne.

Sekula Lukáš             -  1. miesto

Organizátor podujatie zvládol príjemnej a pohodovej atmosfére. Súťaž bola zameraná hlavne pre začiatočníkov a žiacke vekové kategórie. Každé pódiové umiestnenie bolo odmenené pohárom a medailou, čo motivovalo aj našich pretekárov zabojovať v každej disciplíne. Počet pódiových umiestnení hovorí jednoznačne o výbornej reprezentácií farieb Žarnovice.
Ďakujeme rodičom za ich aktívnu účasť nielen na tomto podujatí.
Výprava:
Mgr. Jozef Kováč - AKREDITOVANÝ ROZHODCA, Ing. Ján Nemčok - COACH, Milan Tomka - COACH
Spracoval: Milan Tomka st.

XXII. ročník Trstenského pohára, Tvrdošín 10.11.2019
V nedeľu 10.11.2019 Žarnovická výprava karatistov v novej super mladej zostave zabojovala v Tvrdošíne na XXII. ročníku Trstenského pohára. Naši mladí karatisti nastúpili vo svojich vekových a hmotnostných kategóriách. Tentoraz náš team nastúpil nielen v kumite (športový zápas), ale aj v súťaži kata (súborné cvičenie).  Predstavujem Vám team Žarnovice v najmladšej zostave histórii našich farieb :
Sofia Karakačanová  - 7 rokov, Lukáš Sekula - 7 rokov, Vladimír Daniš - 8 rokov, Šimon Sekula - 8 rokov
Rok 2019 je pre nich prvá ucelená športová sezóna. V tých predchádzajúcich turnajoch, ale aj v tomto trpezlivo zbierali skúsenosti a snažili sa nekončiť na chvoste výsledkovej listiny. Trpezlivosť a podpora zo strany rodičov prináša pokrok v ich športovej kariére. Súťaže kata absolvovali dôstojne aj keď to nie je ich parketa. Na pódiové umiestnenie to nedotiahli, ale za ich výkony a reprezentáciu im patrí vďaka.V kumite nastupovala Sofia neohrozene a už prvý zápas vyhrala pred časovým limitom (musí dosiahnuť 8 bodový náskok).  Výborným náskokom zvíťazila aj v ďalších dueloch a celkovo vybojovala Zlatú medailu a pohár pre Žarnovicu. Los pridelil našim reprezentantom v kategórii 8. ročných ostrieľanejších súperov s vyšším počtom absolvovaných turnajov čo sa ukázalo aj v zápasoch, kde nastúpili Vladinír Daniš a Šimon Sekula. Napriek tomu technicky nezaostávali a bojovali do posledných sekúnd aktívne a odhodlane ako sa na karatistov patrí. Obaja napokon mali v repasáži možnosť bojovať o bronz. Technický výkon našich pretekárov bol dobrý, ale v náš neprospech rozhodli nakoniec väčšie súťažné skúsenosti súperov. U Lukáša Sekulu to bolo o niečo lepšie  a ako sa ukázalo zvládol svoje zápasy výborne. Vo svojej kategórii zvládol systém "každý s každým". V dôležitom zápase, ktorý rozhodoval o postupe do finále v 3 sekunde pred koncom situáciu nezvládol a súper získal víťazný bod. Lukáš tak vybojoval bronzovú medailu pre Žarnovici.
Celkové výsledky našich pretekárov na Trstenskom poháry :
V kategórii Kumite dievčatá 6-7 rokov do 24 kg 1. miesto Sofia Karakačanová,  v kategórii Kumite chlapci 6-7 rokov nad 30 kg 3. miesto Lukáš Sekula
Spracoval : Milan Tomka st.

1. kolo Slovenského pohára detí a žiakov, Trenčín 16.02.2019
V sobotu 16.02.2019 sa zúčastnili karatisti Oddielu MTK Tatran Žarnovica na 1. kole Slovenského pohára  detí a žiakov v Trenčíne. V kategórii kumite chlapci 6-7 rokov nad 30 kg. nastúpili Vladimír Daniš a Šimon Sekula. Vladkovi sa veľmi nedarilo a prehral zápas s rýchlejším protivníkom. Šimon zabojoval a podarilo sa mu vybojovať krásne 3. miesto. V kategórii Kumite dievčatá 6-7 rokov do 24 kg. nastúpila Sofia Karakačanová, ktorá zabrala  no v boji o tretie miesto podľahla technickejšej súperke. Pretekári patria medzi začiatočníkov a badať, že potrebujú zvládnuť trému čo sa prejavilo aj v Trenčíne. Nie je jednoduché zápasiť v preplnenej športovej hale, kde majú pocit, že sa všetci na nich  dívajú a budú ich kritizovať za všetky chyby. Okrem iného ich ešte natáča regionálna televízia a zopár amatérov. Je to, ale všetko len vec času, treba sa zúčastňovať čo najviac súťaží a potom to bude niečo samozrejme čo prestanú vnímať a naučia sa sústrediť len na zápas. Zvládnutie takýchto situácií budú samozrejme využívať aj v bežnom živote a to je jeden z prínosov karate.

29. ročník Zvolen CUP2019, Zvolen 10.02.2019
Mesiac február pre karatistov je tradične spojený s účasťou na podujatí Zvolen cup. 10. Februára 2019 sa konal 29 ročník a žarnovickí karatisti na ňom nechýbali. Prípravu absolvovali, nielen už zabehnutí pretekári, ale aj nováčikovia v kategóriách 6-7 ročných. 2 nominovaní zápasníci pre virózu nakoniec do bojov nezasiahli. Reprezentovali nás Sofia Karakačanová, Lukáš Sekula, Vladimír Daniš, Barbora Bobaľová a Nicoleta Uramová. Celé podujatie prebiehalo v troch telocvičniach súčasne, čo vyžadovalo náročné manévre pre trénerov a zabehnutých pretekárov. Naši najmladší pretekári prešli svoj krst ohňom a zvládli ho výborne. Keďže došlo k časovému posunu súťaží kumite Sofia svoj prvý zápas absolvovala bez rozcvičenia za pochodu. Cez repasáž postúpila do boja o bronz. Po výbornom zápase bola výsledkom remíza, ale keďže súperka  bodovala prvá tretie miesto patrilo jej. Vlado Daniš nastupoval do zápasu už z rozcvičením, čo sa prejavilo. Bodoval od prvých sekúnd a prebojoval sa až na dosah zlatej medaily. Súper bol dnes lepší, ale striebro putovalo zaslúžene do Žarnovice. V kategórii začiatočníkov Lukáš Sekula uzavrel žarnovickú účasť. Do zápasu odhodlane nastúpil a bojoval do poslednej sekundy. Cez repasáž sa prebojoval do zápasu o tretie miesto. Nasadením a odhodlanosťou bojovať nesklamal a aj keď bol dnes súper úspešnejší. Všetkým našim začiatočníkom za výkon a bojovnosť ďakujeme. V ďalšom site bojov ostali naše dve pretekárky Nicoleta Uramová a Bobáľová Barbora bez pódiového umiestnenia. Pre žarnovické farby to bol vstup do novej sezóny. Na dosiahnuté úspechy treba poctivým tréningom nadviazať a bojovať vždy do poslednej sekundy, čo platí aj pre zabehnutých zápasníkov. Do bojov na tohtoročnom Zvolen cup zasiahol aj náš odchovanec Milan Tomka ml. vo farbách Rapidu Bratislava. Po stupňujúcom sa dobrom výkone vybojoval pohár pre víťaza v kategórii seniori do 84 kg. Gratulujeme.
Výprava Žarnovice: Mgr. Jozef Kováč - akreditovaný rozhodca, Tomka Milan st. - coach a pretekári Sofia Karakačanová, Vladimír Daniš, Lukáš Sekula, Barbora Bobaľová, Nicoleta Uramová.